Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BEN

Sosyal Medya Tarihi

Ana Sayfa » Makaleler » Sosyal Medya Tarihi

Sosyal Medya Tarihi / Gökhan İZGİ

Günümüzde artık neredeyse her yaştan insanın o veya bu şekilde içerisinde yer aldığı devasa bir platform olan sosyal medya, aslında bir anda ortaya çıkan bir sistem değildir. Bugün sosyal medya denilince ilk akla gelen şey şüphesiz ‘internet’ olduğu için sosyal medyanın köklerinin de internetin kullanımı ile oluşmaya başladığı söylenebilir. Bu sebeple, birçok otoriteye göre sosyal medyanın tarihsel yolculuğunun ilk durağının 1970’li yıllar olduğu belirtilmektedir. Bugünkü manada internet kullanımının ilk örneği olarak 1971 yılında bir bilgisayardan diğerine atılan mail ile aslında sosyal medyanın da temelleri atılmış oluyordu. Zira, mail dediğimiz elektronik postalar denilince bugün sadece iş amaçlı kullanımlar anlaşılsa da o yıllarda mailler, sosyal iletişimleri daha kolay hale getirmek için kullanılmaktaydı.

Teknolojinin 20. yüzyılın ikinci yarısında gösterdiği inanılmaz gelişmelerden en fazla katkı gören sektörlerin başında şühesiz bilişim dünyası gelmektedir. Bu bakımdan, internet kullanımı da çok hızlı bir şekilde gelişmiş ve giderek her alanda kendini göstermeye başlamıştır. İş hayatındaki kullanımların yanı sıra sosyal anlamda da çeşitli platformların kurulmasını sağlamış ve insanların giderek daha fazla sosyalleşmesi için gerekli olan zemini hazırlamıştır. Bugünkü Facebook, Twitter, Instagram, SnapChat, TicToc vb. gibi yaygın olarak kullanılan sosyal medya araçlarına kadar tüm dünyada insanların kullandığı diğer uygulamalara şöyle bir göz atmakta fayda var.

Sosyal medyanın tarihsel sürecinde internetin gelişiminin çok önemli bir payı olduğundan bahsetmiştik. İnternetin kendi tarihinde ise en büyük dönüm noktalarından biri 1991 yılında gerçekleşmiştir. World Wide Web (www) bilgi sisteminin ortaya çıkması ve web sayfası veya internet sitesi dediğimiz adreslerin hayatımıza girmesi ile beraber, internet dünyası bambaşka bir boyuta evrilmiştir. Bu tarihten çok kısa bir süre sonra, 1994 yılında bugünkü anlamda ilk blog sayfası açılmıştır. İnsanların sosyalleşmeye başlaması sürecinde bu tarih oldukça önemlidir. Bu yıldan hemen bir sene sonra, 1995 yılında ise insanların esi sınıf arkadaşlarını bulabilmesi amacıyla açılan classmates.com sayfası ile sosyal medya, tarihsel yolculuğuna devam etmiştir.

1994 yılında İngiltere’de kurulan ve yine insanların eski arkadaşları ile iletişime geçmesine olanak tanıyan Friends United da sosyal medya için o tarihlerde görülmüş önemli bir gelişme olarak hafızalarda yerini almıştır. 1997 yılında Google’ın kurulması ile internet dünyasına adeta sınıf atlatmıştır. 1997 yılında ayrıca bir anlık mesajlaşma servisi olan AOL’in internet dünyasına kazandırıldığını görmekteyiz. Bu tarihten sonra yaşanan önemli gelişmelerden ilki 1999 yılında bir blog servisi olan Blogger’ın kurulması ile yaşanmıştır.

2000 yılına gelindiğinde artık dünyadaki 70 milyondan fazla bilgisayarın internete bağlı olduğuna şahit oluyoruz. İnternetin bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesi ve yaygınlaşması ile insanlar da daha fazla sosyalleşmeye başlamıştır. 2000 yılında kurulan sosyal ağ sitesi Friendster, sadece üç aylık gibi kısa bir sürede üç milyon kullanıcıya ulaşmayı başarabilmiştir. 2002 yılında kurulan MySpace ile sosyal medya, gelişimini, günümüzdeki anlayışa doğru yöneltmeye başlamıştır. 2003 yılında Linkedin ve 2004 yılında Facebook’un kurulması ile sosyal medyanın gelişimi artık inanılmaz bir ivme kazanmıştır. Özellikle Facebook, insanların sosyalleşme sürecinde çok etkili bir gelişme olmuş ve sosyal medya tarihinde belki de en önemli kilometre taşlarından biri halini almıştır.

2005 yılında YouTube, 2006 yılında Twitter ve 2010 yılında Instagram’ın kurulması ile sosyal medya, artık tüm dünyanın tek bir topluluk haline gelmesini sağlayacak kadar etkili olmaya başlamıştır. Bu uygulamalar, günümüzde en yaygın olarak kullanılan sosyal meyda araçları olsa da bunların dışında hayata geçirilmiş ve hala birçok insan tarafından aktif olarak kullanılan kanallar da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Tumblr 2007’de, SnapChat ve Google+ 2011’de, Tinder ve Vine 2012’de hizmete açılmıştır. 2015 yılına geldiğimiz zaman ise Periscope ve ScorP uygulamalarının kullanılmaya başlandığı görmekteyiz. Bu uygulamalardan sonra ortaya çıkan ve herkes tarafından yoğun ilgi gören TicToc uygulaması da sosyal medya ile ilgili en yeni gelişmelerden biridir.

Sosyal medyanın günümüzde iş ve sosyal yaşamın bir parçası haline geldiği ve artık bir lüks değil adeta bir ihtiyaç olduğu açıktır. Elbette yararları olduğu kadar zararlarının mevcut olduğu ve yanlış kullanıldığında toplum üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olduğu da bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu bağlamda, birçok ülke de sosyal medyanın kullanımını daha güvenli hale getirmeye çalışmaktadır.

Bundan sonraki süreçte sosyal medyanın nasıl bir gelişme göstereceği de yine çeşitli spekülasyonlara neden olan bir konudur. Bu konuyla ilgili de yine çeşitli araştırmalar yapılmakta ve birçok farklı tahmin yürütülmektedir. Fakat her ne olursa olsun sosyal medyanın önümüzdeki yıllar içerisinde de insanlık tarihi üzerinde önemli izler bırakacağı kesindir. Bu noktada, devlet yöneticilerine veya bu konuyla ilgili yetkili otoritelere düşen görev, sosyal meyda araçlarının daha güvenli şekilde kullanımı için çeşitli farkındalık çalışmaları yürütmek ve bu uygulamaların daha yararlı hale getirilmesini sağlamaktır.

ibbhaber KOKOŞLAR Masal Oku
Open chat