Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BEN

Sosyal Medya Nedir?

Ana Sayfa » Makaleler » Sosyal Medya Nedir?

 

Sosyal Medya Nedir?

 

Günümüzde tüm dünyanın farklı kanallar aracılığıyla doğrudan veya dolaylı olarak içerisinde yer aldığı bir platform olan sosyal medya, teknolojinin gelişmesi ile beraber toplum üzerindeki etkisini giderek artırmıştır. İnsanların hızlı ve gerçek zamanlı olarak bilgi paylaşmasına olanak tanıyan sosyal medyanın geleneksel medya konseptinden en büyük farkı ise paylaşımların tek yönlü değil, çift yönlü olarak yapılmasıdır. Televizyon ve gazete gibi geleneksel medya araçlarında yapılan tek taraflı paylaşımların aksine sosyal meyda platformlarında yapılan her paylaşım, beğeni ve yorumlarla etkileşim alabilmektedir. Sosyal medyanın öne çıkan en büyük özelliklerinden biri de belirli bir hedef kitleye hitap edecek içeriklerin üretimini mümkün kılmasıdır. Sosyal medya platformlarında yapılan her paylaşımın kaç kişi tarafından görüldüğü, platformun kendine has özellikleri ile belirlenebilmektedir. Bu da sosyal medyanın aynı zamanda ticari amaçlarla kullanımını da sağlamaktadır.

Sosyal medyanın, teknolojinin özellikle son yıllarda gösterdiği inanılmaz gelişimi ile daha fazla yaygınlaştığı ve toplumda giderek daha fazla kabul gördüğü herkesçe bilinen bir gerçektir. Öyle ki, eskiden sadece televizyon ve gazete ile edinilen bilgiler, artık hemen herkesin sahip olduğu akıllı cep telefonları ile en hızlı şekilde öğrenilebilmektedir. Bunun yanında, sosyal medyanın ticari amaçlarla kullanımına baktığımız zaman, eskiden sadece televizyon izleyenler ya da gazete alıp okuyanlar firmaların reklamlarını görebiliyordu. Fakat artık sosyal medyanın hemen her platformunda reklamlar görebilmek, yeni ürünlerden haberdar olabilmek veya kampanyaları takip edebilmek mümkündür. Bu da sosyal medyanın işletmeler, özellikle de kurumsal firmalar için çok önemli bir pazarlama silahı olduğunu göstermektedir.

Sosyal medya çok geniş bir platform olup farklı kanallar aracılığıyla insanları bir araya getirmektedir. Bu kanallar toplumda birçok kişi – özellikle gençler – tarafından bilinmekte ve aktif olarak kullanılmaktadır. Bu kanallara kısaca göz atmakta ve tanıtmakta fayda var.

 

Facebook

Kuruluş hikayesi filmlere dahi konu olan Facebook’un temelleri 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından atılmıştır. İlk etapta çok farklı kullanım amaçları bulunan Facebook, zamanla şu amaçlara hizmet eder hale getirilmiştir; arkadaş edinme; resim, müzik, video vb gibi paylaşımlarda bulunma, farklı kişilerle online oyunlar oynama vs. Günümüzde, diğer sosyal medya araçlarının gelişimi ile eski popülerliğini yitirse de yine de dünyanın hemen yerinde birçok insan Facebook’u aktif olarak kullanmaktadır.

Twitter

Halihazırda en popüler sosyal medya araçlarından biri olan Twitter, insanların ‘tweet’ adı verilen ve belirli bir karakter sayısı ile sınırlı kısa mesajlar paylaşabildiği bir kanaldır. Twitter, ilk ortaya çıktığında amacı, insanların anlık olarak ne yaptığını etkileşimde olduğu diğer insanlar ile paylaşmasını sağlamaktı. Fakat giderek farklı kullanım amaçlarına hizmet etmeye başlayan Twitter, günümüzde tüm dünyada insanların, yaşanan ve genelde bir haber niteliği olan gelişmeleri paylaştığı bir platform haline gelmiştir. Bu sayede insanlar, dünyada bir gelişme olduğunda haber sitelerinden de önce Twitter üzerinden bilgi sahibi olabilmektedir.

Instagram

Her gün 80 milyon fotoğrafın paylaşıldığı ve 3.5 milyar beğeninin yapıldığı, halihazırda dünyanın en yaygın sosyal medya platformu olan Instagram, giderek daha da popüler hale gelmektedir. İlk olarak 2010 yılında insanların hizmetine sunulan bu platform, insanların her anını bir fotoğraf ya da video ile paylaşmasına olanak tanımaktadır. Her kesimden insanın yer aldığı bu büyük medya ortamı, kolay kullanımı, basit ve hızlı oluşu ve özellikle de son zamanlarda eklenen fotoğraf ve video filtreleri ile insanların gönlünü fethetmeye devam etmektedir.

Youtube

2005 yılında kurulduktan sadece 1.5 sene sonra Google tarafından satın alınan ve halihazırda Google bünyesinde bulunan Youtube, insanların video paylaşabildiği ve ziyaretçilerin bu videoları izleme şansı bulduğu bir platformdur. Kullanıldığı ülkenin  yasalarına uygun olmak şartı ile Youtube’da herkes istediği videoları paylaşabilmektedir. Youtube’u diğer sosyal medya araçlarından ayıran en büyük özelliklerden biri de video üreticilerinin abone ve izlenme sayısı karşılığında Youtube’dan para kazanabiliyor olmasıdır. Bu bağlamda, oldukça popüler bir platform olan Youtube’da abone sayısı on milyonları bulan kanal sahipleri bulunmaktadır.

Snapchat

Son dönemlerin bir diğer popüler sosyal medya aracıolan Snapchat, kısa tanımı ile bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulama ile kullanıcılar birbirlerine fotoğraf ve video formatında mesajlar gönderebilmektedir. Fakat bu mesajların en büyük özelliği, gönderildikten 1 – 10 sn içerisinde silinebilmesidir. Snapchat’i öne çıkaran bir diğer özellik de ‘hikaye’ adı verilen bölümüdür. Kullanıcılar bu bölümde 24 saat sonra otomatik olarak silinmek üzere fotoğraf ve video paylaşabilmektedir. Otomatik silinen bu gönderiler belirli bir ücret ödenerek tekrar alınabilmektedir. Snapchat’i çok sevilen bir uygulama haline getiren bir diğer etken ise fotoğraf ve video çekerken kullanıcıya sunduğu birbirinden farklı efektlerdir.

Tictoc

Halihazırda dünyanın en fazla indirilen uygulamaları arasında yer alan Tictoc, kullanıcıların video oluşturabildiği, paylaşabildiği ve canlı yayın yapabildiği bir sosyal medya platformudur. 2016 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmesine ve çok yeni bir uygulama olmasına rağmen kısa sürede yüz milyonlarca kişi tarafından mobil cihazlara indirilmiştir. Özellikle kullanıcıların kısa klipler çekmesine olanak tanıması ve çekilen videolara çeşitli efektlerin eklenmesine izin veriyor olması, uygulamanın çok sevilmesini ve popüler olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında Tictoc kullanıcıları, uygulama üzerinden kulüp kurabilmekte ve grup haline mesajlaşabilmektedir. Uygulamayı öne çıkaran bir diğer özellik ise bilgisayar ile akıllı cep telefonları arasında ücretsiz olarak dosya paylaşımı yapılabilmesidir.

 

Bu sayılan sosyal medya platformları, her kesim tarafından kullanımı mümkün olan ve günümüzde en yaygın olarak kullanılan alanlardır. Bunun yanında, farklı çalışma konseptleri veya temaları bulunan ve bu araçlar kanal popüler olmasa da birçok insanın içerisinde yer aldığı sosyal medya platformları da mevcuttur. Bunlar arasında, internetin çok yaygın olmadığı ve henüz bu seviyede bir gelişim göstermediği yıllarda çok popüler olan platformlar olduğu gibi kullanım mantığı ile giderek daha da yaygınlaşan platformlar da bulunmaktadır. Bu bağlamda, Linkedin, MySpace, WordPress, Dailymotion, Reddit, Tumblr, Ustream.tv, Justin.tv gibi birçok site bu platformlara örnek olarak gösterilebilir.

ibbhaber KOKOŞLAR Masal Oku
Open chat