Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BEN

Sosyal Medyanın Dezavantajları

Ana Sayfa » Makaleler » Sosyal Medyanın Dezavantajları

Sosyal Medyanın Dezavantajları / Gökhan İZGİ

Artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya, birçok anlamda bizlere fayda sağlarken, ne yazık ki başta genç nesil olmak üzere toplumun her kesimi üzerinde birçok olumsuz etki de oluşturmaktadır. Sosyal medyanın doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkardığı dezavantajların farkında olan kimseler, sosyal medya uygulamalarını bilinçli kullanmaya çalışarak bu etkileri bir nebze olsun hafifletebilirken; herhangi bir şekilde farkındalık sahibi olmayanlar giderek daha bağımlı hale gelmekte ve her geçen gün bu etkilere daha fazla maruz kalmaktadır. Bu bağlamda, sosyal medyanın dezavantajları iyi anlaşılırsa, bilinçli olmak ve gerekli tedbirleri almak daha kolay hale gelecektir.

Sosyal medyanın, özellikle gençler üzerinde birçok olumsuz etki yarattığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Bunun yanında, sosyal medya uygulamaları üzerinden oluşturulan sahte hesaplar ile birçok insan çeşitli şekillerde mağdur edilebilmektedir. Bu uygulamalar, ticari amaçlarla kullanıldığı zaman ise kimlik bilgileri, kredi kartı bilgisi vb gibi birçok özel bilginin başkasının eline geçme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkma amacı aslında insanların sosyalleşmesini sağlamak olan bu uygulamalar, o veya bu şekilde insanları sanal bir ortama hapsetmekte ve gerçek anlamdaki sosyal hayattan giderek uzaklaştırmaktadır. Sosyal medyanın bu dezavantajlarına bazı alt başlıklar halinde detaylı olarak bakmakta fayda var.

Sosyal Medya Üzerinden Oluşturulan Sahte Hesaplar İle İnsanlar Mağdur Edilmektedir: Sosyal Medya Üzerinden Sahte Altın Satışının Yapılması

Sosyal medya uygulamalarında sadece gerçek hesapların olması sağlanabilseydi eğer, bu mecra kuvvetle muhtemel oldukça güvenli hale gelebilirdi. Fakat bu uygulamalar, özellikle son yıllarda kötü niyetli kişilerin insanları tuzağa düşürdüğü ve maalesef artık insanların birbirine olan güveninin azaldığı bir ortama dönüşmüş durumdadır. Özellikle çocuklar ve gençlere kendilerini sahte hesaplar ile tanıtan kişiler, onlara türlü şekillerde zarar verebilmektedir. Bunun yanında, sosyal medyanın artık dolandırıcıların meskeni haline geldiğini kabul etmek gerekir. Zira, çok yakın zamanda, sosyal medya üzerinden insanlara gerçek altın diye çok düşük fiyatlara sahte altın satışının yapıldığına şahit olunmuştur [1]. Bu tür örneklerin sayısı çok fazla olmakla beraber maalesef her geçen gün bir yenisi yaşanmaya devam etmektedir.

Sosyal Medya İnsanları Hareketsiz ve Sağlıksız Hale Getirmektedir: Sosyal Medyanın Kilo Aldırdığı Artık Bilimsel Bir Gerçek!

Sosyal medyanın herkesi daha  hareketsiz hale getirdiği kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Zira, sosyal medyayı çok fazla kullanan insanlar, birçok fiziksel aktiviteden uzak kalmakta ve yapılması gereken birçok işi yine sosyal medya ve internet kullanımı ile sağlamaya çalışmaktadır. Bunu kontrol edemeyen bireylerde zamanla kilo alımı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları görülmektedir [2]. Bunun yanında sosyal medyanın özellikle çocuk ve genç yaştaki kullanıcılarına yönelik düzenlenen reklam uygulamaları ile birçok sağlıksız besinin vurgusu yapılmaktadır. Bilinçli karar verme yetisinden oldukça uzak olan bu gençler, zamanla daha sağlıksız gıdalar tüketmeye başlamaktadır.

Sosyal Medya İle Kimlik Bilgileri Deşifre Edilebilmektedir: Sosyal Medya Sitelerinin Benzerleri Oluşturularak Kişisel Bilgilerin Çalınması

Her ne kadar çok fazla dikkat edilmese de sosyal medya hesaplarının şifreleri gerçekten hayati derecede önem taşımaktadır. Zira, sizinle ilgili birçok bilgi doğrudan veya dolaylı olarak bu hesaplar içerisinde yer almaktadır. Bunun farkında olan dolandırıcılar, insanlar sosyal medya bağımlılığını kullanarak onların kişisel verilerine ulaşabilmektedir. En tipik yöntemleri ise sosyal medya sitelerinin giriş sayfalarının birebir benzerini yaparak, kullanıcıların girmiş olduğu kullanıcı ve şifreleri ele geçirmektir [3]. Buradan  hareket ederek hesana giriş yapan dolandırıcılar, kullanıcıların kredi kartı bilgilerine, kimlik bilgilerine, adres kayıtlarına vs ulaşabilmekte ve bunları kötü amaçlarla kullanabilmektedir.

Sosyal Medya İle Çalışma Performansına Etkisi: İş Yerlerinde Sosyal Medya Kullanımı Çalışma Performansını Negatif Etkiliyor

Sosyal medyanın artık bilgisayar ve telefonlar aracılığıyla çok kolay erişilebilen platformlar haline gelmesi, sosyal çevre ve aile yaşamı olduğu kadar çalışma hayatı üzerinde de birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır. Öyle ki yapılan çalışmalar, iş yerlerinde sosyal medya kullanımının çalışma performansını düşürdüğünü ispatlamaktadır [4]. Zira, zamanla adeta bir bağımlılık halini alan sosyal medya kullanımı, işe odaklanma, motivasyon, konsantrasyon ve iş bitirme becerilerini ciddi oranda köreltmeye başlamaktadır. Bu nedenle, birçok şirket, iş yerlerinde sosyal medya kullanımı ile ilgili çeşitli sınırlandırmalar getirmektedir.

Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri

Sosyal medyanın en fazla zarar verdiği konu şüphesiz insan psikolojisidir. Özellikle, genç yaşlardaki veya ergenlik dönemlerindeki kullanıcıların psikolojik gelişimi, sosyal medya ile doğrudan ilişkili hale gelmiştir. Sosyal medyanın, insanları toplumdan uzaklaştırma, onlarda popüler olma isteği uyandırma, bencil ve kibir duygularını kabartma, mahremiyet duygularını ortadan kaldırma, mantıklı düşünmelerini engelleme, gerçek anlamdaki sosyal ilişkilerini zayıflatma, doğrudan ve dolaylı olarak depresif düşünceler oluşturma gibi birçok olumsuz psikolojik etkisi bulunmaktadır. Sosyal medyanın psikolojik anlamda oluşturduğu olumsuz etkiler, ilerleyen yazılarda detaylı olarak ele alınacaktır. Bu yazılarda, özellikle sosyal medya kullanımının yaş gurupları bazında ne tür etkiler oluşturduğu ile ilgili bilgilendirici açıklamalara yer verilecektir.

 

 

 

 

[1] https://www.ntv.com.tr/video/ekonomi/resat-altininin-sahtesini-yaptilar-sosyal-medyada-50-liraya-satiliyor,SSpYkj1UaEqfQ6PrEROcAA

[2] https://www.cevapsepeti.com/sosyal-medya-bagimliligi-ve-obezite/

[3] https://medium.com/@erenbilal/sosyal-medyada-kimlik-av%C4%B1-4854549cc7f6

[4] https://ceotudent.com/sosyal-medyanin-zararlari

ibbhaber KOKOŞLAR Masal Oku
Open chat