Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BEN

Sosyal Medyanın Avantajları

Ana Sayfa » Makaleler » Sosyal Medyanın Avantajları

Sosyal Medyanın Avantajları /  Gökhan İZGİ

Günümüzde tüm dünyada oldukça yaygın olan sosyal medya uygulamaları, ülkemizde de her yaş grubundan insanın kullandığı ve her yönüyle çok büyük ve kapsamlı platformlardır. We Are Social’ın 2018 yılı için internet ve sosyal medya kullanımına ilişkin gerçekleştirdiği araştırmalar, listenin en başlarında yer alan Türkiye ile beraber, tüm dünya ülkelerinde sosyal medyanın giderek daha fazla insan tarafından kullanıldığını gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, dünya nüfusunun %56’sı (4.38 milyar insan) internet kullanırken, sosyal medya kullananlar ise dünya nüfusunun yarısına yakınını (%45) oluşturmaktadır. En dikkat çeken istatistiklerden biri de bu oran içerisinde yer alan insanların neredeyse tamamının mobil kullanıcılar olmasıdır (dünya nüfusunun %42’si). Aynı şirketin bir önceki yılda gerçekleştirdiği araştırmalar ile karşılaştırılacak olursa, internet ve sosyal medya kullanımlarının ikisinin de  %3’lük birer artış gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Aynı şirketin sonuçlarını her yılın ocak ayında yayınladığı ve Türkiye bazlı gerçekleştirdiği son araştırmalara bakılacak olursa, oranların dünya ortalamalarından daha yüksek olduğunu görülmektedir. Bu bağlamda, %93’lük bir mobil cihaz kullanım oranına sahip olan Türkiye nüfusunun %72’si internet kullanırken, %63’lük gibi çok önemli bir bölümü de birer sosyal medya kullanıcısıdır.

Dünya gündeminden bir an olsun bile düşmeyen sosyal medya ile ilgili her geçen gün yeni çalışmalar ve araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmaların odak noktası genel olarak sosyal medyanın zararları ve insan ve toplum psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri olmaktadır. Bu konuda, her toplumda giderek genişleyen bir farkındalık görülse de sosyal medyanın birçok anlamda çeşitli avantajlar sağladığını da göz ardı etmemek gerekir. Bu avantajların bazılarını ve günümüzde en fazla istifade edilenlerini alt başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:

Sosyal Medya İle Her Yeni Gelişmeden Hızlı Bir Şekilde Haberdar Olmak Mümkün: Sosyal Medya Uygulamaları Geleneksel Medya Araçlarının Yerini Almaya Başladı

Her ne kadar özellikle son yıllarda bu yönü manipül edilse de birçok sosyal medya uygulaması sayesinde Türkiye’de ve dünyada yaşanan bütün gelişmeleri çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilmek mümkündür. Öyle ki, eskiden sadece televizyon haberlerinden veya gazete, dergi vb. gibi yazılı kaynaklar aracılığıyla edinilen bilgiler, artık cep telefonlarından rahatlıkla girilebilen sosyal medya araçları ile eş zamanlı ve çok hızlı bir şekilde öğrenilebilmektedir. Bu bağlamda, sosyal medya uygulamalarının geleneksel medya platformlarına göre çok daha popüler bir hale geldiği gerçeğini kabul etmek gerekir. Fakat bu noktada bilgi kirliliğinin yaşanması ve yanlış haberlerin yayınlanması gibi konulara azami derecede dikkat etmek gerekmektedir.

Sosyal Medya Uygulamaları İle Birçok İş Fırsatından Yararlanılabilir: Batmanlı Bir Gencin Açtığı Bir Sosyal Medya Hesabı İle Yüzlerce Kişiye İş Fırsatı Sağlaması

Sosyal medyanın belki de en faydalı özelliklerinden biri de kullanıcılara çeşitli iş olanakları sunmasıdır. We Are Social’ın son açıkladığı rapora göre sosyal medya kullanıcılarının %29 gibi çok önemli bir kısmı 25 – 44 yaş arasındadır. Bu da özellikle öğrencilik hayatını tamamlayan kişilerin sosyal medya aracılığı ile iş bulma olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun en güzel örneklerinden birini, geçtiğimiz yıllarda Batman Üniversitesi’nde öğrenci olan Vedat Aker’in “Batmanburada” ismi ile açtığı bir sosyal medya hesabı ile görmüştük. Kısa zamanda büyük bir takipçi kitlesine ulaşan Aker, Batman’daki iş ilanlarını ücretsiz yayınlayarak işverenler ile iş arayanları buluşturmayı başarmıştı. Bu tür örneklerin yanında, birçok kurumsal firma, sosyal medya hesaplarından çeşitli iş ilanları yayınlamaktadır. Bu yayınlar ile veya LinkedIn gibi doğrudan profesyonellere hitap eden mecralar aracılığıyla iş bulabilmek mümkündür.

 

Sosyal Medya İle ‘Herkese’ Ulaşmak Mümkündür: Binali Yıldırım’ın Sosyal Medya Üzerinden Gelen İstek Üzerine Öğrencilerle İftar Yapması

Sosyal medyanın çok hızlı gelişimi ile artık toplumun her tabakasından insan, bu uygulamaları kullanmaya başlamıştır. Siyasetçisindne bilim adamına, sanatçısından üst düzey yöneticilere kadar hemen herkes doğrudan veya dolaylı olarak sosyal medyanın içerisinde yer almaktadır. Normal şartlarda erişilmesi zaman, mekan, protokol vb. gibi etkenlerden ötürü neredeyse imkansız olan insanlara artık sosyal medyanın özelliklerini kullanarak ulaşmak son derece kolay bir hale gelmiştir. Bunun en güzel örneklerinden birini, geçtiğimiz Ramazan ayında, birkaç öğrencinin Binali Yıldırım’a sosyal medya hesabı üzerinden gönderdiği iftar daveti ile görmüştük. Kendisi, bu davete kayıtsız kalmamış ve “Gençler iftara sizdeyim. Konum atın” diyerek katılmış ve onlarla öğrenci evinde iftar yapmıştı.

Kullanıcı ve Ziyaretçi Yorumları Sosyal Medyadan Takip Edilebilmektedir: Artık Neredeyse Her İşletmenin Sosyal Medya Hesabı Var

Sosyal medyanın toplumdaki etkisi o kadar ileri seviyelere ulaşmıştır ki artık sadece kişiler değil, çeşitli kuruluşlar da bu alanda yer almaya başlamıştır. Bu bağlamda, bir restoranda yemek yemek veya bir otelde konaklamak istendiğinde, sosyal medya uygulamaları aracılığıyla bu mekanları ziyaret eden kişilerin yorumlarından faydalanmak mümkündür. Bunun yanında, elektronikten gıdaya, mobilyadan aksesuara, kozmetikten giyime kadar birçok alanda kullanılan ürünler ile ilgili sosyal medya kullanıcılarının yorumları öğrenilebilmektedir.

Sosyal Medya İle Birlikte Hareket Etmek Mümkündür: Sosyal Medyada İş Şartlarını Protesto Eden Koton Çalışanların İşverene Geri Adım Attırması

Sosyal medya uygulamaları sayesinde insanlar, artık birbirlerini hiç tanımasalar dahi belirli bir hedef doğrultusunda bir araya gelebilmektedir. Böylelikle, dünyanın çok uzak yerlerinden insanlar ile aynı sesi çıkarabilmek, fikir birliği yapabilmek veya onlarla rahatlıkla iletişime geçebilmek mümkündür. Bu bağlamda oluşturulan gruplar veya şahsi olarak normal şartlarda dikkate alınmayacak görüşler, fikirler, öneriler, sosyal medya siteleri aracılığıyla yetkilililere duyurulabilmektedir. Bunun en yeni örneklerinden birini, Koton çalışanlarının sosyal medyayı kullanarak çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesi için başlattığı protesto çalışmaları ile işverene geri attırması ile görmüştük.

 

Sosyal medyanın yukarıda bahsedilen konular çizgisinde, başka avantajları da sayılabilmektedir. Fakat bu mecraların mevcut durumda toplum üzerindeki etkisi, özellikle son yıllarda pozitiften negatife dönmeye başlamıştır. Bu sebeple, sosyal medyanın zararları ve çeşitli şekillerde ortaya çıkan dezavantajları hakkında da hem bilgi hem de farkındalık sahibi olmak çok büyük bir önem taşımaktadır.

 

YAZAR : Gökhan İZGİ

ibbhaber KOKOŞLAR Masal Oku
Open chat